I PYZDRSKIE ŚPIEWANIE DLA NIEPODLEGŁEJ


W piątkowe popołudnie 16.11.2018 r. górny hol naszej szkoły zamienił się w salę koncertową, na której rozbrzmiewały gromkie i radosne śpiewy łączące trzy pokolenia: uczniów, rodziców i dziadków. Wśród publiczności gościliśmy pana burmistrza Przemysława Dębskiego, proboszcza Ryszarda Kopczyńskiego, przewodniczącą Rady Miasta Elżbietę Kłossowską, dyrekcję oraz nauczycieli, którzy pracowali w naszej szkole, a aktualnie przebywają na emeryturze.

Inicjatorkami spotkania i wspólnych śpiewów były panie Violetta Paszak i Marlena Antkowiak we współpracy z p. Mariolą Wilińską i p. Danutą Wysocką – Sobczak. Akompaniament przy pianinie zapewniła pani Lidia Stawska – Nowicka.

Koncert prowadziła pani Violetta Paszak, która zachęcała do śpiewania dla naszej niepodległej ojczyzny nie tylko głosem, ale również sercami wszystkich obecnych, a krótkimi komentarzami na temat prezentowanych utworów przybliżała ich wartość i znaczenie dla wielu pokoleń Polaków.

Na otwarcie koncertu usłyszeliśmy przejmujące bicie serca i układ ruchowy zaprezentowany przez drugoklasistów w piosence “Serce dla Polski”. Dłonie na sercu oraz serca trzymane w małych rączkach symbolizowały ich patriotyzm i przywiązanie do ojczyzny.

Wspólnie z chórem składającym się z uczniów klas IV – VIII i III gimnazjum śpiewaliśmy piosenki patriotyczne: “Płynie Wisła, płynie”, “Marsz Pierwszej Brygady”, “Przybyli ułani”, “Wojenko, wojenko”, “Gdy szedłem raz od Warty” i wszystkim znaną “Stokrotkę”. Były również skoczne melodie ludowe: “Szła dzieweczka”, “Zielony mosteczek” czy “Zasiali górale”.

Nie zabrakło wspomnienia patrona szkoły św. Jana Pawła II z racji obchodzonej w tym roku 40 rocznicy Pontyfikatu. Dedykowana patronowi piosenka “Polskie kwiaty” wyrażała we wzruszający sposób tęsknotę za ojczystym krajem na obczyźnie.

“Bo najpiękniejsze są polskie kwiaty,
Stokrotki, fiołki, kaczeńce i maki.
Pod polskim niebem, 
W szczerym polu wyrosły,
Ojczyste kwiaty.
w ich zapachu, urodzie, jest Polska…”

Na zakończenie wystąpili najmłodsi, którzy zaprezentowali układ z biało – czerwoną flagą symbolicznie otulającą wszystkie dzieci.

Na finał wszyscy wspólnie, chwytając się za ręce zaśpiewali budzącą w sercach Polaków patriotycznego ducha piosenkę “Jak długo na Wawelu”.

“…Stać będzie kraj nasz cały,
Stać będzie Piastów gród.
Zwycięży orzeł biały,
Zwycięży polski lud.”

Gromkie brawa i aplauz na stojąco wyraziły atmosferę spotkania. Dyrektorzy gratulowali dzieciom i młodzieży pięknego występu, dziękowali opiekunom oraz zgromadzonej publiczności za aktywny udział we wspólnym śpiewaniu dla Niepodległej.

Na koniec wszyscy zostali zaproszeni do świetlicy na ciepły barszczyk i paszteciki.

Szkoła Niepodległej

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Kategorie

Święta białe jak opłatek

Świeć, gwiazdeczko mała, świeć