Call: 63 2768 745 | Email: szkola@pyzdry.eu

Realizacja programu “Być jak Ignacy”


Przez cały rok szkolny grupa uczniów z klasy 6a uczestniczyła  w VII edycji programu edukacyjnego pt. Być jak Ignacy „Zostań ambasadorem nauki”. Podczas zajęć uczniowie poszerzali wiedzę na podstawie ciekawych filmów, doświadczeń i eksperymentów. Poznawali sylwetki wybitnych odkrywców i zgłębiali tajniki nauki. Omawiane tematy skupione były wokół ośmiu zagadnień:

  1. Cząstki elementarne i chemia w życiu codziennym.
  2. Woda i wyporność.
  3. Astronomia i układ słoneczny.
  4. Kryptologia, szyfry i matematyka.
  5. Siły wokół nas.
  6. Komunikacja międzyludzka.
  7. O wzroku, świetle i złudzeniach optycznych.
  8. Podstawy ekonomii.

Celem programu Być jak Ignacy jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych, polskich naukowcach i wynalazcach.

Zwieńczeniem projektu było przygotowanie pracy konkursowej przedstawiającej jedno z wybranych zagadnień tegorocznej edycji programu. Uczniom, biorącym udział w zajęciach, najbardziej spodobał się temat o astronomii i układzie słonecznym. Toteż postanowili odtworzyć pracownię Mikołaja Kopernika we Fromborku. W pracowni znalazły się przyrządy, którymi posługiwał się nasz wielki uczony: astrolabium, kwadrant, trójkąt paralaktyczny, także mapy, wykresy, nie zabrakło również Mikołaja Kopernika prowadzącego wnikliwe obserwacje astronomiczne. Pracownię odwiedzili i wysłuchali opowieści o teorii heliocentrycznej uczniowie klas 1-3.

Uczniowie uczestniczący w projekcie: Fabian Chlebowski, Maja Bąkowska, Wiktor Radziejewski, Wojciech Taczała, Mikołaj Gęsikiewicz, Lena Grobelna, Zofia Cierzniak – pod opieką Mirosławy Wawrzyniak.

 

Laboratoria Przyszłości

Szkolny Klub Sportowy

Szkoła Niepodległej

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Kategorie

Skip to content