Rok 2018 był rokiem wielkiego jubileuszu. Nasza szkoła, podobnie jak wiele instytucji w całym kraju, włączyła się w obchody upamiętniające setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Poniżej przedstawiamy kalendarz wydarzeń, których celem było uczestnictwo naszej młodzieży w różnych inicjatywach o charakterze patriotycznym.
1. Program Niepodległa 1918 – 2018. W ramach Programu w naszej szkole zrealizowano siedem zadań:
– Zorganizowanie śpiewanek patriotycznych dla całej społeczności gminnej – uczniowie klas drugich pięknie zaśpiewali dla Niepodległej znane pieśni patriotyczne, włączając do śpiewu zgromadzoną na uroczystości publiczność.
– Udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości (uczniowie wszystkich klas szkolnych, ok. 100 osób, włączyli się w uroczyste obchody Święta poprzez stworzenie grupy rekonstrukcji historycznej, składanie wiązanek kwiatów pod pomnikiem POW, przygotowanie uroczystej akademii, pantomimy, przypomnienie nazwisk bohaterów narodowych, którzy poświęcili się walce o wolność.
– Przygotowanie nagrania filmowego dotyczącego postaci Edmunda Taczanowskiego i nawiązanie współpracy ze Szkołą Podstawową w Biskupicach – w postać Edmunda Taczanowskiego wcielił się Patryk Przespolewski z kl. 7b, wywiad przeprowadziła Maja Wawrzyniak z klasy 7a, film przygotował Michał Zerner z klasy 3a gimnazjum.
– Przygotowanie projektu ścieżki dydaktycznej pt. „Zranionej sośnie”, w formie tradycyjnej papierowej i z wykorzystaniem programu Scratch. Projekt wykonali uczniowie z klasy 7a (Filip Blachowski, Aleksander Jankowski, Nicolas Kaźmierski, Bartosz Kryszak, Oliwier Kryszak, Cezary Radziejewski, Jakub Wawrzyniak, Igor Wieczorkiewicz).
– Stworzenie galerii zdjęć związanych z miejscami pamięci w naszej okolicy przez uczennice z klasy 6a – Klaudię Sokowicz i Klaudię Zarembę.
– Zorganizowanie wycieczki do miejsc związanych z odzyskiwaniem niepodległości – młodzież wyjechała do Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie.
– Moja Ojczyzna Niepodległa – przeprowadzenie gminnego konkursu recytatorskiego. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się w czasie gminnych obchodów Święta Niepodległości.
2. Szkolny konkurs plastyczny pt. „Jaki znak Twój? Orzeł biały”. W ramach konkursu uczniowie klas 4-6 wykonali prace plastyczne przedstawiające godło polskie z różnych okresów historycznych.
3. „Kwiaty dla Niepodległej” – w ramach lekcji historii uczniowie klasy 5a, 5b, 5c wykonali piękne laurki biało-czerwone.
4. Udział uczniów z kl. 7a – Cezarego Radziejewskiego i Bartosza Kryszaka w konkursie „Niezwyciężeni” organizowanym przez IPN. Uczniowie przygotowali vlog na temat postaci Walentego Wrzesińskiego, bohatera walczącego o niepodległość.
5. Uczniowie klas siódmych i ósmych przygotowali biogramy wybitnych Polaków do wystawy w gablocie pt.”100 osób na 100 – lecie”.
6. Udział uczniów w zajęciach warsztatowych pt. „Zadanie – powstanie” w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu i zwiedzanie Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu.
7. Zaangażowanie się uczniów w gminny projekt „Cyfrowa kultura” i udział w digitalizacji pamiątek rodzinnych w Muzeum Regionalnym Ziemi Pyzdrskiej.
8. Rekord dla Niepodległej –udział społeczności szkolnej w akcji ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej.
Udział w uroczystościach i działaniach patriotycznych wzmocnił nasze poczucie wspólnoty narodowej, był świadectwem pamięci i szacunku do przeszłości. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w wyżej wymienione projekty. Uczniowie najaktywniej działający otrzymali w czasie szkolnego apelu dyplomy i nagrody książkowe.
Mirosława Wawrzyniak