Każdego roku w gminnych obchodach Święta Niepodległości uczestniczy wielu uczniów z naszej szkoły. Tworzą grupy rekonstrukcji historycznej np. oddział peowiaków, kościuszkowców, prowadzą grę miejską, śpiewem i recytacją ubogacają wspólne świętowanie. Uczniowie z każdej klasy biorą również udział w składaniu wiązanki Read more…
Miesiąc: listopad 2017
Szanowni Rodzice! Informujemy, że wychowawcy świetlicy opracowali w tym roku specjalny druk zwolnienia z opieki świetlicowej. Jeśli zgłoszenie w karcie wypełnionej na początku roku szkolnego zawiera Państwa informację, iż dziecko ukończyło 7 lat i ma samodzielnie opuszczać świetlicę o danej godzinie, Read more…
Uczniowie gimnazjum biorą udział w drugiej edycji programu edukacyjnego „Szkoła Dziedzictwa”, który odbywa się pod hasłem: wielokulturowość. Zjawisko wielokulturowych relacji jest silnie zakorzenione w historii naszego kraju, tym samym w historii naszej okolicy. Uczniowie poprzez realizowany projekt badają lokalne wymiary relacji międzykulturowych. W Read more…
Według zapisu kronikarza Jana Długosza, działo się w Pyzdrach, pamiętnego roku 1331, kiedy to Krzyżacy wdarli się niespodziewanie aż w głąb Wielkopolski i wielkie poczynili wszędzie zniszczenia. Wówczas w Pyzdrach, w zamku, przebywał dla swego bezpieczeństwa królewicz Kazimierz, którego to Read more…
O źródełku przy ulicy Wrocławskiej w Pyzdrach wspomina najstarsza legenda, która najczęściej opowiadana jest przez mieszkańców Pyzdr. Opowiadanie to jest krótkie i w bardzo prosty sposób wyjaśnia skąd wzięła się nazwa PYZDRY. Już w osiemnastowiecznych dokumentach miejskich legenda ta jest Read more…
W czasach nowożytnych (XVI-XVIII w.) rozwój osadnictwa na obszarze Puszczy Pyzdrskiej był prawie dwukrotnie szybszy niż w średniowieczu, bowiem powstało wówczas 188 osad. Z tych w latach 1761-1793 założono 46 osad olęderskich np. Lisewo Ol. (Lisewo), Lisewskie Ol. (Olsz), Read more…