Call: 63 2768 745 | Email: szkola@pyzdry.eu

Legenda o źródełku


O źródełku przy ulicy Wrocławskiej w Pyzdrach wspomina najstarsza legenda, która najczęściej opowiadana jest przez mieszkańców Pyzdr. Opowiadanie to jest krótkie i w bardzo prosty sposób wyjaśnia skąd wzięła się nazwa PYZDRY. Już w osiemnastowiecznych dokumentach miejskich legenda ta jest wspominana. Otóż mówi ona o tym, że miasto bierze swój początek i nazwę od pewnego zdarzenia, które miało miejsce przy zdroju. Przy nim to parę wieków temu mieli posilać się wodą ze źródła znużeni trudami podróży dwaj książęta. Ponoć wtedy to jeden do drugiego miał się zwróć słowami : „pij zdrój”. Od tego wzięło nazwę to źródełko. Z kolei nazwa „Pij Zdrój” dała początek nazwie miasta, które tu wkrótce powstało.
Woda z Pij Zdroju – tak bowiem od niepamiętnych czasów nazywane było źródełko –  była bardzo ceniona. Mieszkańcy przybywali tu nie tylko za wodą, ale i z modlitwą do pobliskiego krzyża w dni przebłagalne każdego roku, w dniu 25 kwietnia  tj. w dniu świętego Marka Ewangelisty.

Legenda o źródełku


O źródełku przy ulicy Wrocławskiej w Pyzdrach wspomina najstarsza legenda, która najczęściej opowiadana jest przez mieszkańców Pyzdr. Opowiadanie to jest krótkie i w bardzo prosty sposób wyjaśnia skąd wzięła się nazwa PYZDRY. Już w osiemnastowiecznych dokumentach miejskich legenda ta jest wspominana. Otóż mówi ona o tym, że miasto bierze swój początek i nazwę od pewnego zdarzenia, które miało miejsce przy zdroju. Przy nim to parę wieków temu mieli posilać się wodą ze źródła znużeni trudami podróży dwaj książęta. Ponoć wtedy to jeden do drugiego miał się zwróć słowami : „pij zdrój”. Od tego wzięło nazwę to źródełko. Z kolei nazwa „Pij Zdrój” dała początek nazwie miasta, które tu wkrótce powstało.
Woda z Pij Zdroju – tak bowiem od niepamiętnych czasów nazywane było źródełko –  była bardzo ceniona. Mieszkańcy przybywali tu nie tylko za wodą, ale i z modlitwą do pobliskiego krzyża w dni przebłagalne każdego roku, w dniu 25 kwietnia  tj. w dniu świętego Marka Ewangelisty.

Laboratoria Przyszłości

Szkolny Klub Sportowy

Szkoła Niepodległej

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Kategorie

Skip to content