Międzynarodowy Dzień Wolontariusza


5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Jest to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych rezolucją z 17 grudnia 1985 r.

Wolontariat (od łac. voluntarius – „dobrowolny”, „chętny”) to  nieodpłatne,  bezinteresowne działanie na rzecz innych osób. Tę ideę od ponad dziewięciu lat starają sie realizować uczniowie należący do Szkolnych Kół Caritas istniejących w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pyzdrach.
Podejmowanymi inicjatywami okazują pomoc ludziom potrzebującym, zarówno tym z najbliższego środowiska, jak i tym, którzy mieszkają w odległych krajach.
Wolontariusze szkolnej Caritas organizowali zbiórki w ramach akcji m.in. Akademickiego Koła Misjologicznego z Poznania, Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” (również z Poznania), Polskiej Fundacji dla Afryki, światowego ruchu Mary’s Meals.
W ramach współpracy z siostrami Misjonarkami Miłości z Awassy w Etiopii wielokrotnie przeprowadzali zbiórki dla podopiecznych domu prowadzonego przez Siostry, pisali listy i wykonywali prace plastyczne dla dzieci tej etiopskiej miejscowości.
Wolontariusze poprzez podejmowane działania uczą się wrażliwości, bezinteresowności, empatii, ale też rozwijają swoje zdolności organizacyjne i różnorodne umiejętności.

Czy warto być wolontariuszem? Czy warto bezinteresownie pomagać innym? Oto jak odpowiedzieli przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas:
„Dzień dobry! Bycie wolontariuszem w Caritas to świetna sprawa dla osób, które chcą pomagać innym i sprawia im to radość. Ja jestem w Caritasie, bo osobiście uwielbiam, gdy mogę komuś pomóc i widzę później, że moja praca nie poszła na marne. Czasem coś, co dla nas nie ma wielkiego znaczenia, innym może sprawić wielką radość”. (Agata)

„Cześć, mam na imię Jan, chodzę do klasy VIII a, jestem członkiem Szkolnego Koła Caritas. Do bycia wolontariuszem skłoniła mnie chęć niesienia pomocy innym. Obserwowałem koleżanki z mojej klasy, które należą już od kilku lat do Caritas i pomyślałem, czemu nie – ja też chcę pomagać. Nie żałuję mojej decyzji”.

„Witam ! Pracuję w Szkolnym Kole Caritas, ponieważ lubię pomagać innym. Moim zdaniem warto nieść pomoc innym, bo nigdy nie wiemy, kiedy my będziemy potrzebowali pomocy. Uważam też, że warto byś wolontariuszem i cieszyć się z uśmiechu tych, którym pomagamy”. (Julia)

„Cześć! Jestem i działam w Caritasie, bo lubię pomagać. Jestem wolontariuszem, bo daje mi to wielką satysfakcję. Moim mottem jest myśl, że dobro, które czynimy zawsze do nas wraca”. (Klaudia)

„Dzień dobry! Pracuję w Szkolnym Kole Caritas, ponieważ lubię pomagać. Uważam, że nie wszyscy mają tyle szczęścia, co ja w życiu. Każdy potrzebuje pomocy nie tylko materialnej, ale i duchowej, więc należy ją okazywać innym”. (Klaudia)

„Cześć! Zapisałem się do Szkolnego Koła Caritas, bo chcę nieść pomoc innym. Moim zdaniem warto dołączyć do nas, jeśli ma się chwilę wolnego czasu i wolę niesienia pomocy innym”. (Wojciech)

Szkoła Niepodległej

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Kategorie

Święta białe jak opłatek

Świeć, gwiazdeczko mała, świeć