11 listopada 2018 r.


W niedzielę 11 listopada dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w gminnych obchodach Święta Niepodległości.

Świętowanie rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny.

Harcerze pełnili wartę przy pamiątkowej tablicy pamięci POW.

Wśród pocztów sztandarowych był również sztandar szkoły podstawowej i gimnazjum.

Biało – czerwone barwy symbolizowała niesiona przez harcerzy flaga oraz balony, które po uroczystym odśpiewaniu czterech zwrotek hymnu wzniosły się ku niebu.

Dyrekcja w towarzystwie delegacji klas złożyła kwiaty pod pomnikiem POW i Ofiar Katyńskich.

W imieniu harcerzy znicz i kwiaty złożyły drużynowe: Elżbieta Rosińska i Jolanta Teodorczyk.

Uczniowie prezentowali portrety oraz transparenty z nazwiskami bohaterów narodowych 123 lat walk o niepodległość.

Grupa uczniów przedstawiła rekonstrukcję wydarzeń, jakie miały miejsce 100 lat temu 11 listopada 1918 r. w Pyzdrach. Inscenizacja przedstawiała zgromadzenie wokół Peowiaków, którzy dopiero co wrócili spod zdobytego budynku garnizonu pruskiego przy ulicy Zamkowej. Zgromadzeni mieszkańcy Pyzdr z radością i wielkim entuzjazmem witali bohaterów. wszyscy radowali się informacją, że skończyła się wojna i Ojczyzna nasza wreszcie odzyskała upragnioną wolność.

Przedwczesną radość wstrzymał weteran powstania styczniowego, który uświadomił zgromadzonym, że jeszcze nie pora świętować.

“Nie czas cieszyć się nam, gdy nasi bracia Poznaniacy są nadal pod “butem pruskim”, a od wschodu zagrażają nam hordy bolszewików i innych wrogów Polski. Musimy obronić naszą wolność. Musimy zadbać aby nasza ojczyzna była Niepodległa, aby w naszym kraju każdy czuł się wolnym i pełnoprawnym obywatelem. Pamiętajcie, że raz wywalczona wolność nie jest nam dana na zawsze! Cała nadzieja jest w was młodych. To wy teraz będziecie budować Niepodległą Ojczyznę.”

Ważnym akcentem uroczystości było wręczenie przez Burmistrza Gminy i Miasta Pyzdry flag narodowych – symbolu naszej państwowości, radości i dumy narodowej, dedykowanych przez Prezydenta RP na 100-lecie Niepodległości.

Flaga odebrana przez Dyrektora Romana Dreżewskiego będzie towarzyszyła społeczności szkolnej w ważnych wydarzeniach i uroczystościach szkolnych.

Najmłodsi zdmuchnęli świeczki oraz z apetytem delektowali się, wraz z innymi uczestnikami uroczystości Tortem na Stulecie.

Na koniec były wspólne zdjęcia upamiętniające radosne obchody 100-lecia Niepodległej Polski.

O godz. 17.00 w odnowionej sali kina uczniowie wystąpili w pantomimie przygotowanej pod kierunkiem p. Beaty Paprzyckiej, p. Marii Kalińskiej i p. Marioli Fórmaniak.

Chór pod kierunkiem p. Iwony Gonerki zaprezentował pieśni patriotyczne.

Odbyło się również podsumowanie Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej zorganizowanego przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Pyzdrach pod honorowym patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Pyzdry Przemysława Dębskiego.

Szkoła Niepodległej

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Kategorie

Święta białe jak opłatek

Świeć, gwiazdeczko mała, świeć