30 kwietnia świętowaliśmy w szkole rocznicę Konstytucji 3 Maja, która została uchwalona w 1791 r. i była szczególnie ważna w dziejach osłabionego i pogrążonego w kryzysie państwa polskiego.
“Od morza aż do Tatr
To Polska to mój świat
To serca mego pieśń i skarb
Od morza aż do Tatr
To Polska to mój świat
To serca mego pieśń i skarb.”
W I połowie XVIII wieku władza królewska była osłabiona. Królów wybierała szlachta na tzw. “wolnych elekcjach”. Polska posiadała małą armię. Skarb państwa był pusty. Mieszczanie i chłopi nie posiadali żadnych praw politycznych. Sejmy nie mogły wprowadzić zmian ze względu na “liberum veto”, którym zrywano obrady.
W szkołach nie uczono języka polskiego i historii ani geografii ojczystego kraju. Nie rozwijała się nauka.
W kulturze panował okres zwany barokiem.
“A w baroku – mało zalet,
dominuje głównie balet,
dworski teatr, jezuici;
myśliciele byli bici.”
Nadzieje na zmiany w kraju wiązano z panowaniem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Objął on władzę w Polsce w 1764 r. Dbał o rozwój nauki, szkolnictwa. Zwiększyła się grupa ludzi wykształconych. Polska weszła w nowy okres zwany Oświeceniem.
“W oświeceniu przyjacielu,
mamy światłych ludzi wielu.”
“Pośród światłych, mądrych ludzi
zachwyt wasz zapewne wzbudzi
sam król Staś, Stanisław August –
gość, co gest miał i miał gust.”
“W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego, ja, Stanisław August Poniatowski, król polski (…) dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic niniejszą Konstytucję uchwalam (…)!”
“Maj – rocznica pięknych serc! Maj – rocznica wielkich myśli!
Tym, co dawno przeminęli, hołd składają ci, co przyszli.
Choć przeminął dawno wiek, dawne hasła się zmieniły,
Orzeł począł nowy bieg, lecz z przeszłości czerpał siły.”
Pan dyrektor Roman Dreżewski życzył wszystkim miłego świętowania majowych rocznic i przypomniał o patriotycznym geście wywieszania biało – czerwonej flagi. Podziękował uczniom i paniom, które przygotowały szkolną uroczystość: p. Wiesławie Wojtyńskiej, p. Annie Michalak, p. Iwonie Gonerce, p. Marlenie Antkowiak i p. Violetcie Paszak.