Dzień Patrona Jana Pawła II


W poniedziałek 25.10.2021 r. z okazji 43 rocznicy wyboru na papieża i 16 rocznicy nadania imienia naszej szkole, przypomnieliśmy postać Świętego Jana Pawła II, jego służbę Bogu i ludziom, aby na zawsze pozostał w naszych myślach i sercach.

Obchody Dnia Patrona rozpoczęliśmy 10 października. W szkole zostały ogłoszone konkursy związane z patronem, a pierwszoklasiści podczas uroczysości Pasowania złożyli kwiaty pod pamiątkową ścianą Jana Pawła II.

Jan Paweł II – Papież Tysiąclecia – Piotr naszych czasów, Serce – serc, to postać, która w nas Polakach wywołuje szczególnie głębokie uczucia.

“Pośród niesnasek Pan Bóg uderza

W ogromny dzwon,

Dla Słowiańskiego oto Papieża

Otworzył tron… 

Twarz jego, słońcem rozpromieniona,

Lampą dla sług,

Za nim rosnące pójdą plemiona

W światło – gdzie Bóg…

Zdrowie przyniesie, rozpali miłość

I zbawi świat.

Wnętrze kościołów on powymiata,

Oczyści sień,

Boga pokaże w twórczości świata,

Jasno jak dzień.”

„By uczcić Papieża trzeba dobrać słowa,
by prawdziwa była zawsze słów wymowa;
o Jego wielkości i pracy codziennej,
o Jego wysiłku, miłości niezmiennej…”

“On otrze łzy płaczącemu,
Wyciągnie świętą dłoń w potrzebie,
Doda sił, otuchy, wiary,
Bo przecież jest już w niebie.”

Tak wielki święty, a tak bliski młodym sercom Karol Wojtyła też był uczniem, też musiał zmagać się z pokusami, na jakie narażony jest młody człowiek.

Bóg pozwolił, aby Karol Wojtyła pełnił swoją posługę wytrwale, z radością i miłością przez prawie 27 lat. Swój pontyfikat polecił opiece Maryi, mówiąc znane słowa: „TOTUS TUUS, czyli cały Twój”. Maryję nazwał Matką Pięknej Miłości.

Niepowtarzalne miejsce w sercu Papieża Jana Pawła II zajmowały dzieci. Często brał je na ręce, przytulał, na czole kreślił krzyż lub całował z największą miłością. Pokładał w nich nadzieję, ufał, że to dzieciom w przyszłości uda się zmienić oblicze tego świata. W naszych sercach także powinno być miejsce dla kochanego Ojca Świętego.

Papież Jan Paweł II był Papieżem Pielgrzymem. Charakterystyczną cechą Jego pontyfikatu były liczne podróże do niemal wszystkich krajów świata. Własnymi stopami przemierzał świat. Bardzo kochał góry, piesze wędrówki i górali, a szczególnie muzykę góralską. Lubił wędrówki górskie, jazdę na nartach, pamiętał dokładnie szlaki turystyczne.

Życie Papieża Jana Pawła II było naznaczone cierpieniem. Z pokorą i godnością dźwigał swój krzyż. Przeżył śmierć ukochanych mu osób z rodziny, doświadczył zamachu na swoje życie. Także ostatnie dni i chwile życia Ojca Świętego były bardzo smutne, naznaczone cierpieniem i bólem.

“Zgasło życie,
Słowa przetrwały…
Krople łez
Zraszają kwitnące kwiaty…
Co za radość –
Kwiaty się uśmiechają…
Białe lilie szepczą hymn uwielbienia…”

Pani dyrektor Ilona Zielińska podziękowała za przedstawiony przez uczniów program słowno – muzyczny o Papieżu Janie Pawle II przygotowany pod kierunkiem pani Doroty Sikory i Lidii Stawskiej Nowickiej.

Szkoła Niepodległej

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Kategorie

Święta białe jak opłatek

Świeć, gwiazdeczko mała, świeć