Call: 63 2768 745 | Email: szkola@pyzdry.eu

Klasztor pofranciszkański


Klasztor pofranciszkański

Było ciepłe popołudnie, a ja odpoczywałam na leżaku. Nagle zrobiło mi się jasno przed oczami i oto już szłam znaną mi promenadą nad Wartą. Zobaczyłam klasztor

i po chwili znalazłam się na krużgankach. Tam, miły zakonnik, Adam Swach,

przywitał się i opowiedział mi trochę o klasztorze, a nawet pokazał swoje freski. Potem pozwolił mi namalować jeden z fresków. Poznałam technikę malowania na mokrym tynku. Jakie to było trudne, a zarazem piękne. Obudziłam się na swoim leżaku. Uśmiechnęłam się do siebie, bo we śnie przeniosłam się do osiemnastego wieku

i spotkałam tam franciszkanina, który był też znanym malarzem.

 

Antonina Piątkiewicz, kl. 6c

 

Pewnego pochmurnego poniedziałku, poszłam do biblioteki miejskiej, by wypożyczyć jakąś książkę o historii Pyzdr. Powoli weszłam po schodach tak, żeby nie robić hałasu, ale drzwi trzasnęły, gdy tylko je zamknęłam. Zwróciłam na siebie uwagę pani bibliotekarki, która szybko powiedziała mi ,,dzień dobry”, po czym zniknęła za drzwiami.

Udałam się do działu historycznego. Szybko znalazłam książkę, której potrzebowałam na lekcję historii. Była duża, z lekko pożółkłymi stronami, ale ogólnie w dobrym stanie. Otworzyłam ją i zanim zaczęłam czytać, stanął przede mną starszy pan, z niezbyt długą, siwą brodą. Ubrany był nietypowo. Miał płócienną koszulę przepasaną pasem, która była długa do kolan. Na nogach zauważyłam obcisłe ,,rajstopy”. Ale mimo dziwnego stroju, miło na mnie

patrzał. Zaraz po tym, jak go zobaczyłam, myślałam, że ze strachu zemdleję. Usiadłam powoli na krześle i złapałam się za głowę.

Przetarłam oczy, żeby sprawdzić, czy mi się nic nie przewidziało. Ale nie!

-Witaj dziewczyno!-powiedział i uśmiechnął się.

-Wi-witaj? – nie wiedziałam co powiedzieć.

-Słyszałem, że potrzebujesz pomocy?

-Pomocy? Ale w czym?

-W zadaniu na historię  – zaśmiał się, co mnie trochę ośmieliło.

-Aaa. Faktycznie, potrzebuję pomocy w pracy na historię. Ale jak możesz mi pomóc? Robię opis Kościoła pw. Ścięcia Głowy Jana Chrzciciela w Pyzdrach, a Ty chyba wtedy nie żyłeś.

-Nie, ale mam coś, co Ci w tym pomoże. Oto zaczarowane zdjęcie z pojawiającymi się informacjami.

Nikola Janke kl. 6a

 

   Klasztor został zbudowany w II połowie XIII w. z fundacji księcia Bolesława Pobożnego. Wirydarz otaczają cztery skrzydła budynku. Skrzydło południowe tworzy barokowy kościół Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela, w którego konstrukcji można dostrzec także gotyckie elementy. Północną stronę zajmuje kaplica Matki Boskiej Pocieszenia z XVII w.

Zakon franciszkanów rezydował w Pyzdrach od 1277 roku do połowy XIX wieku, gdy decyzją władz carskich musiał opuścić klasztor. Na krużgankach zachowały się średniowieczne freski oraz cykl XVIII – wiecznych malowideł, poświęconych świętemu Franciszkowi, autorstwa Adama Swacha. Przebudowa w 1690 roku nadała bryle klasztoru obecny, barokowy, wygląd. We wschodnim skrzydle mieści się natomiast muzeum regionalne z ekspozycją poświęconą dziejom miasta, historii klasztoru i zakonu franciszkanów.

W muzeum zgromadzono wiele ciekawych eksponatów. Są to m.in ozdobne elementy pochodzące z dawnego zamku, militaria, stare monety, krzyże, dokumenty, judaika czy zbiór kości zwierząt prehistorycznych.

Część klasztoru była użytkowana przez siostry zakonne.

 

 

 

 

 

Laboratoria Przyszłości

Szkolny Klub Sportowy

Szkoła Niepodległej

wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Kategorie

Skip to content