Call: 63 2768 745 | Email: szkola@pyzdry.eu

KONCERT Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI


“Szary dzień listopada…
Na wietrze trzepoce flaga…
Może historię opowiada,
Gdy tak z wiatrem się zmaga?
Biel i czerwień- te kolory niech dziś wspomną dni niewoli.
Flago, flago!
Wieści niech poniesie wiatr
I przypomni ludziom
Zdarzenia sprzed lat…”

8 listopada odbył się w naszej szkole koncert z okazji Święta Niepodległości przygotowany pod kierunkiem pań: Wiesławy Wojtyńskiej i Marii Kalińskiej. Recytowane wiersze oraz zarys historii Polski walczącej o wolność w atmosferze grozy i lęku przed wrogiem, a jednocześnie z nadzieją i marzeniami o wolności, stanowiły okazję do refleksji nad przemijaniem i wprowadziły w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 r.

“Był taki rok, rok 63,
gdy garść Polaków pełna męstwa mocy,
silna nie liczbą, ale wolą ducha,
chciała powalić olbrzyma północy,
zerwać kajdany niewoli łańcucha.
Śnieżył się styczeń.
poszli niepomni przestrogi, obliczeń,
poszli, by walczyć najgodniej, najprościej,
życie położyć przy budowie dzieła,
które się zwało wskrzeszeniem wolności
i krzyknąć światu: – Polska nie zginęła!”

“…Wielkopolsko, czy spadnie na nas wolność
Nagle – jak chmura złotych ptaków?
Kto podaruje nam prawo
Do domu naszego i ziemi…?”

“Czy słyszysz
Zza grobów
Cierpienie
I krew
Wsączone w ziemię…?

Dlatego wyznaję:
Całuję ze czcią
Tę ziemię moją
Jak ręce ukochanej matki.”

Nie zabrakło również patriotycznych pieśni, które rozpalały serca Polaków w czasach zaborów i w okresie walki o niepodległość, a obecnie oddają pamięć i cześć tym, którzy walczyli o wolną ojczyznę z bronią w ręku. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowali uczniowie przy akompaniamencie pani Lidii Stawskiej Nowickiej.

Wystąpili również uczniowie klas II przygotowani przez panią Alicję Nowakowską i Marzenę Kominkiewicz.
Zaprezentowali piosenkę “Polskie kwiaty”.

Pan dyrektor Roman Dreżewski podziękował uczniom za występ, a opiekunom za przygotowanie koncertu. Podkreślił, że cała społeczność szkolna po raz kolejny dała wyraz temu, że “Póki Polska żyje w nas, póty nie zginie”. Przypomniał również o wywieszeniu 11 listopada flagi narodowej i zachęcał do wspólnego świętowania podczas gminnych obchodów Święta Niepodległości.

Na koniec odbyło się podsumowanie Szkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej zorganizowanego przez panią Olgę Dębską i Beatę Paprzycką. Uczestnicy i wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody.

Komisja przyznała trzy pierwsze miejsca:
I miejsce (klasy I) – Szymon Kowalski (kl. Ib)
I miejsce (klasy II) – Barbara Sobczak (kl. IIa)
I miejsce (klasy III) – Mikołaj Gęsikiewicz (kl. IIIa)

Pozostali uczniowie z klas I-III zdobyli wyróżnienia: Martyna Szymańska (Ia), Maja Zaborowska (Ia), Natan Janke (Ib), Julia Dębska (IIa), Mikołaj Kurtkowiak (IIb), Szymon Włodarczyk (IIb), Aleksandra Szulc (IIIa), Maja Duszak (IIIb), Maja Grzesińska (IIIb).

Spośród uczniów klas  IV-V
I miejsce zajęła Wiktoria Wrzaskowska (kl. Va)
II miejsce –  Franciszka Włodarczyk (kl. IVa)
III miejsce –  Antonina Piątkiewicz (Kl. Vc)

W klasach VI-VIII
I miejsce zajął Szymon Rybczyński (kl. VIc)
II miejsce – Klaudia Walicka (kl. VIIb)
III miejsce – Alicja Jankowska (kl.VIa)

O symbolicznej godz. 11:11 w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu” zaśpiewaliśmy wspólnie cztery zwrotki hymnu narodowego.

 

Laboratoria Przyszłości

Szkolny Klub Sportowy

Szkoła Niepodległej

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Kategorie

Skip to content