Pociąg do wolności


Przez 123 lata niewoli walczyły całe pokolenia Polaków. To im zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów. Dziś Ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej.

Jakie były Ojczyzny losu koleje,
jakie Polska przeżyła dzieje,
jak bardzo pragnęła wolności,
niech wam pokaże
krótka podróż do przeszłości.

W niewoli Polska legła przez wrogów rozgrabiona
Złotą wolność straciła, prześladowaniami trapiona.

W stacji Niewola na długo przystanął pociąg ojczyzny,
Choć Polacy nie szczędzili dla niej krwi, cierpień i blizny.

W 1794 r. w serca Polaków wstąpiła otucha – na krakowskim rynku stawił się Tadeusz Kościuszko, który ogłosił powstańczą walkę o przywrócenie wolności Ojczyźnie. Sam jako naczelnik złożył przysięgę na wierność Polsce i narodowi. Niestety, nie udało się pokonać wrogów mimo zaangażowania w walkę całego społeczeństwa. Odwaga Tadeusza Kościuszki rozpalała jednak wyobraźnię i serca organizatorów następnych zrywów narodowych.

Wiara w lepszy los zagrzewała Polaków ze wszystkich zaborów do walki o Polskę na frontach I wojny światowej. W 1914 roku Józef Piłsudski zaczyna tworzyć Legiony Polskie.

Odwaga, męstwo i upór Polaków zaowocowały w końcu dotarciem do stacji Wolność! 11 listopada 1918 roku odzyskaliśmy niepodległość, a Rzeczpospolita powróciła na mapę Europy. Józef Piłsudski podjął trudne dzieło odbudowy państwowości polskiej. Polacy znaleźli się we własnym domu!

My mamy dziś szczęście dorastać w wolnym kraju. Pamiętamy jednak o tym, że przodkom winniśmy pamięć, a Ojczyźnie – miłość.

 

Wspólne spotkanie społeczności szkolnej było również okazją do wręczenia nagród i dyplomów uczestnikom Szkolnego Konkursu Poezji Patriotycznej zorganizowanego przez nauczycielki j. polskiego: Beatę Paprzycką i Marię Kalińską oraz Olgę Dębską.

I miejsce – Dominika Filipiak z kl. IIIa

II miejsce – Bruno Walicki z kl. IIIb

III miejsce – Mateusz Wrzaskowskiz kl. VIIb, Paulina Marcinowska z kl. IIIa

 

Wśród młodszych uczestników:

I miejsce – Jakub Nowak, Nina Budzińska

II miejsce – Julia Sokowicz, Wanesa Bogiel

III miejsce – Mateusz Stanisławski, Klaudia Walicka

Wyróżnienie: Hanna Kryszak, Maja Wawrzyniak

 

Pani Mirosława Wawrzyniak zorganizowała w szkole wystawę prac uczniów pod hasłem:

 

MR

Szkoła Niepodległej

Szkoła Małego Inżyniera

Czerwiec 2020
P W Ś C P S N
« Maj    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Kategorie

Święta białe jak opłatek

Świeć, gwiazdeczko mała, świeć