Ostatni etap projektu „Szlak Współtwórców Niepodległości”


 We wrześniu tego roku 6-osobowa grupa uczniów z klas siódmych pod opieką pań: Doroty Gołąb, Anny Michalak i Wiesławy Wojtyńskiej zajęła się projektem ” Szlak Współtwórców Niepodległości”. To część całego programu ” Szkoła Niepodległej”, którego realizację zainicjowała pani Mirosława Wawrzyniak. 

Pierwsze zadanie polegało na wytypowaniu spośród patronów pyzdrskich ulic bohatera  związanego z walkami o niepodległość, którego postać byłaby inspiracją do dalszych działań w ramach projektu.  Rozejrzeliśmy się wokół siebie podczas spaceru ulicami naszego miasteczka i odnaleźliśmy  w Pyzdrach miejsca, ulice, których patronami są ludzie związani z odzyskaniem niepodległości. Szczególnie zainteresował nas postać Generała Edmunda Władysława Maksymiliana Taczanowskiego- dowódcy oddziału powstańczego walczącego w Bitwie pod Pyzdrami. Postanowiliśmy poznać jego losy i dokonania. 

 Drugie zadanie polegało na zebraniu informacji na temat życia tak wielkiego patrioty jakim był generał Taczanowski.  Poszukaliśmy  miejsc z nim związanych w naszym bliskim otoczeniu. Nawiązaliśmy w tym czasie kontakt i współpracę ze Społeczną Szkołą Podstawową w Biskupicach noszącą imię generała Taczanowskiego. Szkoła mieści się w eklektycznym dworze z połowy XIX wieku, który został wybudowany dla Taczanowskich. 

 Działając na rzecz rozpowszechniania wiedzy o uczestniku walk narodowowyzwoleńczych prowadzących w rezultacie do odzyskania niepodległości przez nasza Ojczyznę udostępniliśmy film stworzony przez nasza grupę do prezentacji w Dniu Patrona nauczycielce języka polskiego ze szkoły w Biskupicach- pani Marlenie Łuczak.  Podczas uroczystości z okazji Dnia Patrona opowiedziała ona swoim uczniom o działaniach podejmowanych przez nasza grupę projektową. Uczniowie z Biskupic zaprosili nas w dowód wdzięczności do swojej szkoły byśmy mogli zobaczyć kolejne miejsce, które związane jest z tak wielkim patriotą jakim był generał Taczanowski. 

 Dnia 11 grudnia skorzystaliśmy z zaproszenia i podjęta w czasie projektowych prac współpraca zaowocowała wymianą doświadczeń oraz wiedzy podczas spotkania uczniów obu szkół. Musimy wspomnieć, iż wyjazd był możliwy dzięki wsparciu finansowemu firmy handlowo-usługowej WA-MA Maciej Walicki. Pani Łuczak wraz z grupką uczniów, dyrekcją szkoły oraz emerytowaną już panią dyrektor oprowadzili nas po izbie pamięci poświęconej generałowi Taczanowskiemu. Mogliśmy poznać historię budynku, w którym mieści się szkoła, posłuchać o ciekawostkach związanych z historią rodu. Zobaczyliśmy pamiątki z przeszłości zgromadzone w szkole. Wizyta zakończyła się miłym akcentem integrującym grupę-wspólnymi pogawędkami przy herbatce i ciastku.

 

 

Szkoła Niepodległej

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Kategorie

Święta białe jak opłatek

Świeć, gwiazdeczko mała, świeć