Bitwa pod Pyzdrami


Kosa bojowa – broń biała, powstała z przekształcenia narzędzia typowo rolniczego w broń. Ze względu na jej szczególne właściwości tnące oraz długi zasięg, kosa gospodarcza nadaje się do użycia jako broń podręczna lub po odpowiednim zaadoptowaniu może być użyta jako broń bojowa, tj. być przeznaczona na wyposażenie oddziałów o charakterze militarnym.

W powstaniu styczniowym taktykę walki kosynierów opracował na nowo gen. Ludwik Mierosławski; kosynierzy brali udział w wielu bitwach tego powstania. „Kucie kos” to jedna ze słynnych grafik Artura Grottgera, na której przedstawiona jest scena przygotowywania kos dla powstańców.

„Kucie kos” – grafika Artura Grottgera

Sztandar Taczanowskiego to chorągiew wyhaftowana własnoręcznie przez kaliskie Żydówki w 1863 roku i wysłana do dowódcy oddziałów powstańczych, walczących w okolicach Kalisza, generała Edmunda Taczanowskiego. Chorągiew wykonana jest z czerwonej tkaniny, na której umieszczono herby Polsk i Litwy oraz sentencję: WALECZNYM BRACIOM POŚWIĘCAJĄ POLKI IZRAELITKI KALISZ 1863,u góry znajdują się dłonie w braterskim uścisku. Chorągiew przetrwała do czasów obecnych. Znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego.

Kopia obrazu znajduje się w Muzeum Regionalnym Ziemi Pyzdrskiej

Obraz Juliusza Kossaka związany z bitwą pod Pyzdrami został  zatytułowany „Wymarsz oddziału Taczanowskiego z Pyzdr” lub „Wymarsz powstańców z Pyzdr”. Obecnie nie wiadomo, gdzie obraz znajduje się, być może w którymś z paryskich muzeów.

 

Szkoła Niepodległej

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Kategorie

Święta białe jak opłatek

Świeć, gwiazdeczko mała, świeć