Call: 63 2768 745 | Email: szkola@pyzdry.eu

Sprawozdanie z realizacji projektu „ Szlak Współtwórców Niepodległości „- jednej z części programu „Szkoła Niepodległej”


Do realizacji zadania zgłosiło się sześcioro uczniów klas siódmych. Utworzony przez nich zespół na pierwszym spotkaniu przygotował  plan działań. Pierwszym z nich było przeanalizowanie patronów ulic w naszym mieście. Uczniowie  przejrzeli  plan miasta. Wynotowali nazwiska osób, które według nich są związane z historią. Następnie na spotkaniu  z nauczycielem historii, dokonali wyboru postaci, która historycznie związana jest z naszym miastem Pyzdry. To generał Edmund Taczanowski, którego  oddział wojska wziął udział w zwycięskiej bitwie pod Pyzdrami  z oddziałem wojsk rosyjskich w czasie powstania styczniowego.

Po dokonanym wyborze przystąpiono do opracowania strategii  działań, podjętą w celu  przybliżenia uczniom i lokalnemu środowisku osoby, mającej w historii miasta takie zasługi. Na początek zespół uzgodnił sposób zbierania informacji o Taczanowskim. W sali komputerowej uczniowie przystąpili do przeglądania zasobów internetowych w dwóch  trzyosobowych grupach. Każda z nich miała inne zadanie. Jedna zbierała informacje biograficzne, druga  wiadomości historyczne. Następnie przystąpiono do porządkowania plonu pracy.  Zdobytą wiedzę postanowiono poszerzyć  o konsultacje z miejscowym kustoszem muzeum. Na miejscu okazało się, że w posiada on stare wydania gazet, w którym w znajdowały się fragmenty wspomnień byłych uczestników bitwy pod Pyzdrami. Wzbogacony o tę wiedzę zespół rozpoczął realizację następnego punktu swoich działań, a mianowicie przygotowania na podstawie posiadanej już wiedzy „wywiadu z generałem Edmundem Taczanowskim”.  Opracowano pytania i odpowiedzi takiego spotkania i wybrano dwie osoby, chłopca i dziewczynkę, którzy mieli wcielić się w rolę generała i dziennikarki . Po nawiązaniu kontaktu z bibliotekarką biblioteki publicznej właśnie tam  uczniowie postanowili przystąpić do nagrania wywiadu. Powstały filmik został pokazany społeczności szkolnej na uroczystościach z okazji  100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Następnie był umieszczony  w internecie:  na stronie  Szkoły Podstawowej w Pyzdrach, na profilu Gminy i  Miasta Pyzdry na Facebooku oraz serwisie You Tube.   Następnie z pomocą jednej z nauczycielek nawiązano kontakt ze  Społeczną Szkołą  Podstawową im. generała  Edmunda Taczanowskiego w Biskupicach. Tejże szkole udostępniono  filmik, a w zamian uczniowie uczestniczący w projekcie zostali zaproszeni  do ich szkoły. Sześcioro uczniów wraz z opiekunką na miejscu w szkole mieli okazję zwiedzić izbę pamięci poświęconą patronowi, wysłuchać z ust byłej emerytowanej dyrektorki oraz obecnego dyrektora szkoły  historii  dworu, w którym obecnie znajduje się szkoła,  oraz historii  rodów z nim związanych a także ciekawostek dotyczących Taczanowskich. Sympatyczne spotkanie naszej grupy i uczniów klasy VII zakończyło się  przy herbacie i pierniczkach.

link do filmu: https://youtu.be/5S96NEP2g6Q

Fotorelacja z wizyty w Biskupicach

Laboratoria Przyszłości

Szkolny Klub Sportowy

Szkoła Niepodległej

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Kategorie

Skip to content