RADOSNE KOLĘDOWANIE


Boże Narodzenie to najpiękniejsze, najbardziej radosne i uroczyste, a zarazem najbliższe polskiemu sercu święto poprzedzone tęsknotą adwentowego oczekiwania. Rozpowszechniony przez franciszkańskie zakony zwyczaj adorowania leżącego w żłobku na sianie maleńkiego Jezuska silnie i głęboko zakorzenił się w polskiej obrzędowości. Niezliczone kolędy i pastorałki są jednym z najwspanialszych ogniw polskiej kultury narodowej. Od najdawniejszych po współczesne, od wyszukanych w formie i artystycznym wyrazie do naiwnie prostych, świadczą o bogactwie i wrażliwości polskiego ducha oraz mocy gorącej wiary polskiego społeczeństwa. Śpiewane przez rodaków w kraju i na różnych kontynentach świata umacniają w nas świadomość przynależności do wielkiej i wspaniałej Polskiej Rodziny.

Świąteczny klimat i poczucie wspólnoty wprowadziło kolędowanie zorganizowane przez panią Lidię Stawską Nowicką. Liczna grupa śpiewających uczniów i uczennic zainaugurowała szkolne kolędowanie. Pojawili się również instrumentalni soliści. Wszyscy reagowali na radosne kolędowanie uśmiechem, przyjaznym gestem, obserwowali lub przyłączali się do wspólnego śpiewu.

“Zawsze, ilekroć się uśmiechasz do swojego brata
i wyciągasz do niego rękę, jest Boże Narodzenie.
Zawsze, kiedy milkniesz, by innych wysłuchać,
kiedy rezygnujesz z siebie i przebaczasz, jest Boże Narodzenie.
Zawsze, kiedy rozpoznajesz w pokorze, jak bardzo skromne są twoje możliwości
i jak wielka jest Twoja słabość, jest Boże Narodzenie.
Zawsze, ilekroć pozwalasz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie,
zawsze wtedy jest Boże Narodzenie.
Boże Narodzenie jest wtedy, kiedy my tego chcemy.
Zawsze, ilekroć patrzysz sercem, jest Boże Narodzenie.
Kiedy potrafisz wesprzeć tych, którzy tego potrzebują, jest Boże Narodzenie.”

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pyzdrach oraz nauczycielka muzyki Lidia Stawska – Nowicka składają serdeczne podziękowanie Radzie Rodziców za okazane zrozumienie i duże wsparcie finansowe pozwalające na wzbogacenie bazy instrumentalnego wyposażenia szkoły.

Szkoła Niepodległej

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Kategorie

Święta białe jak opłatek

Świeć, gwiazdeczko mała, świeć